Громадянське обєднання Альтернатива (Пісочин)

Історія створення «ГО-«Альтернатива»

Ідея створення громадської організації, яка б відстоювала різноманітні інтереси мешканців селища Пісочин Харківського р-ну Харківської обл., виникла ще 2007 р. Саме тоді шість депутатів Пісочинської селищної ради, обрані в березні 2006 р., зрозуміли, що для того, аби відстоювати інтереси своїх виборців, необхідно об’єднатися й активніше залучати мешканців до вирішення проблем громади. Так було створено депутатську фракцію «Демократичні ініціативи» в Пісочинській селищній раді в складі Олега Дубровіна, Олександра Желтобородова, Віктора Киселя, Олександра Куріла, Юрія Мережка, Володимира Щеголева.

У 2009 р. до нашої громадської ініціативної групи долучилися активісти Станіслав Шапарь, Вадим Мілушкін, Петро Полєков, Артем Костецький, Андрій Воронянський, Ігор Манченко, Павло Нетеса. Саме після збільшення кількісного і якісного складу громадського середовища в сел. Пісочин улітку 2009 р. відбулося перше зібрання, на якому було прийнято рішення про створення громадської організації «Громадський актив». На жаль, складність процедури реєстрації організації та проблеми матеріального характеру не дозволили формалізувати громадську організацію. Але, з іншого боку, відсутність офіційної реєстрації не завадило проведення реальної громадської роботи людей, які об’єдналися для розвитку сел. Пісочин: у грудні 2009 р. було надруковано інформаційні матеріали «Альтернатива» накладом 1000 примірників, розпочалася робота над розробкою першого сайту. Усі видатки пов’язані із діяльністю ініціативної групи, виданням матеріалів та роботи сайту здійснювалися шляхом самофінансування. Після появи з друку кількох випусків інформаційних матеріалів «Альтернатива» представники влади почали називати ініціативну групу «Альтернативою». Власне, з того часу назва «Альтернатива» й закріпилася за ініціативною групою та за організацією загалом.

На початку 2010 р. ініціативна група підняла проблему виділення Пісочинською селищною радою землі урочища «Рижовський парк» під багатоповерхову забудову, що сколихнуло громадську думку Пісочина. Усі роботи пов’язані з із судовим розглядом справи про виділення земельної ділянки в урочищі «Рижовський парк» узяли на себе активісти «Альтернативи», представляючи інтереси громади. Судові суперечки щодо цього тривали два роки й завершилися перемогою громадськості в 2012 р. У цей час до ініціативної групи долучилася Валентина Харченко, Дмитро Куріло, Артем Фисун та Людмила Кісельова.

У 2010 р. «Альтернатива» як єдина команда взяла участь у місцевих виборах до Пісочинської селищної ради, адже законодавство дозволяло балотуватися самовисуванцям, без партійної прив’язки. За результатами вибрів «Альтернатива» отримала 5 депутатських місць із загальних 40. Депутатами Пісочинської селищної ради стали Андрій Воронянський, Юрій Мережко, Станіслав Шапарь, Артем Фисун, Лариса Воробйова.

У 2010 р. було започатковано весняний суботник із прибирання урочища «Рижовський парк» та літні велозмагання для дітей, які з часом переросли у «Велодень у Пісочині». І суботник, і «Велодень…» стали традиційними заходами нашої громадської організації.

По суті, саме упродовж 2010 р. «Альтернатива» перетворилася на організацію, що відстоювала інтереси громади, готувала різноманітні проекти, поступово перетворюючись на організацію, «альтернативну» органам державної влади та місцевого самоврядування.

Період 2011 – 2013 рр. став для організації активного навчання та розвитку, збільшення потенціалу та розширення сфери впливу й обміну досвідом. Одним із результатів такої роботи стала участь організації в створенні Громадської рада при Харківській РДА, в якій представники незалежних від органів державної влади громадських організацій отримали більшість. Головою громадської ради було обрано Тетяну Селезньову (Наш дім – Мерефа), а заступником – Артема Костецького (Добра воля).

08.08.2013 р. Харківське районне управління юстиції шляхом повідомлення було зареєстровано громадську організацію «Громадянське об’єднання – «Альтернатива»» (№764).

Революція Гідності та війна внесли деякі зміни в роботу організації, змінили напрямки роботи, оскільки кілька частина активістів стала до лав захисників вітчизни (Віктор Кисіль, Оксана Шпак, Артем Костецький, Андрій Фисун), а частина стали волонтерами (Артем Фисун, Станіслав Шапарь, Павло Нетеса). У цей час до організації долучилися Людмила Ганська, Ірина Диковська, Марія Сазонова, Олександр Тищенко, Роман Барановський, Віталій Лісойван та ін.

У жовтні 2014 р. активісти організації очолили та провели виборчу кампанію кандидата в депутати Верховної Ради України. У результаті проведення кампанії та обміну досвідом громадської роботи у м. Дергачі утворилася громадська організація «Деркачівська альтернатива», до складу якої увійшли Костянтин Піддубний, Андрій Зайцев, Максим Рунов, Ірина Зайцева, Євген Коробка та Іван Шевцов.

Упродовж серпня 2015 р. – січня 2016 р. за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» «ГО – «Альтернатива» спільно з ГО «Центр підтримки реформ» реалізувала проект «Прозорий бюджет». У межах проекту було створено Харківську обласну школу моніторингу, в якій пройшли навчання представники громадських організацій із м. Мерефа, с. Утківки, м. Люботин, сел. Солоницівка, сел. Пісочин, м. Дергачі, сел. Мала Данилівка. Загалом пройшли навчання 28 осіб. Загальна вартість реалізації проекту складає 150 тис. грн.

Під час виборів до органів місцевого самоврядування 25 жовтня 2015 р. активісти «ГО – «Альтернатива» отримали представницькі мандати Тищенко Олександр (депутат Пісочинської селищної ради), Кісельова Людмила (депутат Пісочинської селищної ради), Басова Ірина (депутат Дергачівської районної ради), Піддубний Костянтин (депутат Дергачівської районної ради), Андрій Зайцев (депутат Дергачівської районної ради), Артем Фисун (депутат Харківської районної ради), Дмитро Куріло (депутат Харківської районної ради), Артем Костецький (депутат Харківської районної ради), Віктор Кисіль (депутат Харківської обласної ради).

У травні 2016 р. було зареєстровано неприбуткову громадську організацію «Пісочинська альтернатива» (засновники: Віктор Кисіль, Станіслав Шапарь, Артем Фисун; голова – Станіслав Шапарь).

Із червня 2016 р. European Endowment for Democracy реалізує проект «Впливаємо на владу разом», у межах якого проводиться навчання громадських активістів та депутатів місцевих рад Харківської області, працювати над спроможністю громад, аналізувати бюджетну політику органів місцевого самоврядування.